Єлізавета Даль, засновниця приватного чоловічого салону СABINET Barbiere, що в самому центрі Києва, ділиться простими порадами щодо вкрай важливої теми.
“Звісно, все в нашій голові. Щоб зрозуміти, яким чином масаж впливає на настрій та самопочуття, згадаємо, які гормони та нейромедіатори знаходяться саме в голові та регулюють наш стан. Серотонин, дофамин, окситоцин, кортизол, адреналін и норадреналін, що відповідають за адаптацію організму до стресу. Масаж підвищує концентрацію дельта-хвиль. Їхня висока концентрація спостерігається в найглибших фазах сну. Це ще одна причина, через яку масаж викликає почуття розслаблення”.
Одним з перших досліджень тактильного голоду став експеримент 1959 року, проведений американським психологом Гаррі Харлоу. Він ввів поняття "комфорт від контакту", довівши, що дитина від матері потребує не тільки їжі, але і дотику. Новітні дослідження показують, що дотик не тільки приємний для більшості, але і є засобом переконання і мотивації. У людей, які відчувають тактильний голод, підвищується рівень тривожності, посилюється схильність до депресій, проблем зі сном.
Зниження тілесних контактів почалося задовго до пандемії. У сучасному світі сім’ї стали менші, значно збільшився потік інформації (зросло спілкування з гаджетами), люди стали більш ізольовані один від одного. Змінилися і соціальні норми. Якщо взяти кого-небудь за руку або поплескати по плечу, це може бути сприйнято як порушення особистого простору.
Еволюційно людина - істота соціальна: організація в спільнотах давала шанси на виживання. Тому наш мозок сприймає дотик як знак того, що ми не самотні, а значить, ми в безпеці. Під час таких контактів сигнали подаються від рецепторів, розташованих під шкірою, до блукаючого нерва, який з'єднує головний мозок з усіма іншими органами. Підвищення його тонусу уповільнює роботу нервової системи і активізує відразу кілька корисних реакцій в організмі. Допомагаючі організму виробляти гормони антидепресанти, організм активніше виробляє гормон окситоцин – подібний процес відбувається і під час сексу. Окситоцин сприяє почуттю довіри і прихильності, а також може уповільнити старіння.
Ще одним важливим наслідком дотику є зниження кортизолу - гормону стресу.
У пар, які мають більше тілесних контактів, фахівці з Цюріха зафіксували нижчий рівень кортизолу. Також стимулюється вироблення серотоніну і дофаміну – природних антидепресантів. Через дотик знижується частота серцевих скорочень і артеріальний тиск. В цілому зміна рівня гормонів в організмі дає відчуття умиротворення і спокою.
Так, вчені з Оксфорда, Ноттінгема і Ліверпуля з'ясували, що повільне погладжування внутрішньої сторони передпліччя допомагає дітям легше переносити біль, а дорослим дарує відчуття турботи. Навіть визначили ідеальний темп для таких погладжувань: 3-5 сантиметрів в секунду.
Фахівці з Лондона з'ясували, що ніжний дотик знижує відчуття самотності, навіть якщо він отримується від незнайомця.
Саме з цією метою в 2004 році австралієць Хуан Манн вийшов на вулицю з табличкою "Вільні обійми". Так з'явився міжнародний рух, учасники якого пропонують обійняти незнайомців.
Ділимось з вами декількома порадами, як стимулювати вироблення окситоцину, якщо партнера немає поруч:
- Насолоджуйтесь масажем.
- Вітайте людей обіймами.
- Сходіть на манікюр або в перукарню.
- Заводьте домашніх тварин.
- Доторкніться до приємних на дотик речей: пухнастої ковдри, кружки гарячого чаю.
- Зробіть самомасаж, сюди можна віднести масажери для голови, спини та інші гаджети.
- Рухайтеся якомога більше – ходьба стимулює рецептори на стопах.
- Доторкніться до себе, після душу використайте лосьйон для тіла з вишуканим ароматом, наприклад апельсинів з Капрі – Аранча ді Капрі від Acqua di Pаrma.
Відсутність дотику запускає "ланцюгову реакцію" і може привести до цілого каскаду негативних наслідків для здоров'я - від схильності до застуд, серцево-судинних захворювань і раку. Люди в такому стані частіше зловживають психоактивними речовинами.
Наше тіло позитивно та цілющє реагує на дотики, а ми маємо в своєму розпорядженні багато найприємніших засобів боротьби з тактильним голодом.