15 травня виповнюється 101 рік із дня народження Річарда Аведона. Один із найвпливовіших фотографів XX століття, він створив культові й особистісні портрети видатних сучасників — від Мерилін Монро, Одрі Гепберн, The Beatles, Енді Воргола до Тупака Шакура. Значна його спадщина належить модній фотографії, яку він революціонізував. Його екстравагантні світлини були більшими за концепт моделі та одягу: вони розповідають унікальні історії й фіксують магію моменту. «Фото Аведона розповідають нам історію без слів», — говорила Донателла Версаче. «Вони говорять про силу, красу й спокусу, а також про людяність».
З нагоди дня народження фотографа L’Officiel Online згадує історію його іконічного фото «Довіма зі слонами» — одного з найвідоміших і найдорожчих у фешн-фотографії.
«Довіма зі слонами» Річарда Аведона, 1955 рік
У віці 22 років Річард Аведон вперше розпочав співпрацю з великим виданням — Harper’s Bazaar — як фрилансер. Це було задовго до створення для них культової фотографії, де модель Довіма позує біля слонів. Ба більше, лише трьома роками раніше, в часи Другої світової війни, він був асистентом фотографа в лавах збройних сил США. «Моя робота полягала в тому, щоб робити ідентифікаційні фотографії», — говорив він про той період. «Я, мабуть, сфотографував сто тисяч облич, перш ніж до мене дійшло, що я стаю фотографом».
Річард Аведон у Музеї мистецтва Метрополітен, 1977 рік
У той період Harper’s Bazaar не надали молодому фотографу студії, тож він знімав моделей і модників на вулицях, у нічних клубах, цирку, на пляжі й в інших неординарних локаціях. А втім, із часом сміливий і креативний Річард Аведон став одним із провідних авторів світлин для видання. Тож у 1955 році він їде в Париж за дорученням знаменитої головної редакторки Кармел Сноу, щоб сфотографувати осінні кутюрні колекції. 15 фотографій Річарда Аведона опублікували в матеріалі «Паризький репортаж Кармел Сноу» в номері журналу 1955 року. Серед них була й знаменита «Довіма зі слонами».
Знімання проходило в паризькому цирку d'Hiver, де був знятий фільм «Трапеція» з Бертом Ланкастером, Тоні Кертісом та Джиною Лоллобриджидою. «Я побачив слонів під величезним світловим вікном і за секунду зрозумів, що мені потрібно знайти правильну сукню, і я знав, що тут є потенціал для створення образу мрії», — говорив Річард Аведон.
Фотограф дійсно знайшов потрібну сукню, яка матиме історичне значення для моди. Це була перша модель, яку 19-річний Ів Сен-Лоран створив для Dior. Хоч він уже рік працював із Крістіаном Діором, проте через недосвідченість займався менш важливими дорученнями. Зображена на фото чорна-біла сукня з білим шовковим поясом була одним із перших дизайнів дизайнера, представлених у кутюрній колекції модного дому. Вже через два роки, після смерті месьє Діора, Ів Сен-Лоран очолить Dior.
Моделлю, яку одягнула розкішний чорно-білий ансамбль, була знаменита Дороті Вірджинія Маргарет Джуба, відома як Довіма. Вона була музою Річарда Аведона, яку той порівнював з давньоєгипетською царицею Нефертіті й називав «останньою з елегантних, аристократичних красунь». «Ми стали схожими на розумових сіамських близнюків: я знала, чого він хоче, ще до того, як він це пояснював», — казала Довіма про фотографа. «Він просив мене робити надзвичайні речі, але я завжди знала, що буду частиною великої картини».
Зліва направо: Річард Аведон і Довіма
Найвидатніша й найнестандартніша вродлива жінка свого часу, за словами Річарда Аведона, на відомій світлині витончено кладе руки на хобот і вухо слонів. Модель неначе приборкує диких тварин, а її вбрання та вигляд магічно контрастують із їхньою загрубілою шкірою. Довіма, модна зірка 50-х, назавжди закарбувалася на надзвичайній світлині фотографа, хоч фінал її життя не мав натяків на гламур і красиві світи з глянцю. У 80-х вона працювала офіціанткою у флоридській піцерії, де й висів постер фото «Довіма зі слонами». На початку 90-х знаменита Довіма померла від раку печінки.
У 2010 році легендарна світлина «Довіма зі слонами» була придбана домом Dior за 1,153 мільйона доларів, а вже 2020-го — за 1,8 мільйона доларів. Так, унікальна фотоісторія, закарбована Річардом Аведоном, здобула статус однієї з найдорожчих фешн-світлин та, звісно, найвпливовіших.
Читайте також: Як киянка Валентина Саніна-Шлее творила високу моду в Америці.