Містика, фантастика та Рей Кавакубо: якою є фотографія Паоло Роверсі — головного модного поета сучасності

Статті
21.05.2025
ПОДЕЛИТЬСЯ
Погляд на його неземний творчий світ
ПОДЕЛИТЬСЯ

Напередодні італійський культовий фотограф Паоло Роверсі, головний модний поет сучасності, представив нову книгу, названу лаконічно його ім’ям та прізвищем, що фіксує 50 років його знакової кар’єри. Від Dior, Comme des Garçons і до Кейт Мосс — він відомий впізнаваним містичним, неземним стилем у фотографії.

Любов до Polaroid, надання переваги зніманню у власній студії й пошук краси — про творчість та шлях Паоло Роверсі розповідає L’Officiel Online.

Фотографії Паоло Роверсі

 

Паоло Роверсі народився у 1947 році в італійському місті Равенна, де збереглися архітектурні пам’ятки давньоримської й візантійської культур. За словами фотографа, зростання в такому багатому історично й культурно місці значним чином вплинуло на його творчість. Дійсно, його фотографії нагадують мистецькі твори минулих століть — вони величні, певним чином недосяжні й фантастичні.

Він зацікавився фотографією під час сімейного відпочинку в Іспанії 1964-го, і з поверненням додому обладнав власну фотолабораторію в підвалі. Його професійний шлях розпочався з роботи для Associated Press. Далі він переїхав у Париж і повністю зачарувався атмосферою міста, до чого його змотивував фотограф Пітер Кнапп, знаменитий артдиректор французького видання Elle. Фотограф був захоплений своїми культовими колегами: Гельмутом Ньютоном, Гі Бурденом, Річардом Аведоном та Ірвінгом Пенном.

Фотографії Паоло Роверсі

 

Далі в професійному житті Паоло Роверсі була співпраця з Huppert Agency, майже річне асистенство для непростого за характером, проте знакового наставника, британського фотографа Лоренса Сакмана. Поступово Паоло Роверсі поринув у модну фотографію, де торував собі шлях до вершин.

Самобутній стиль фотографа, який супроводжує всі його робити, зокрема комерційні, — це мрійливі, містичні світлини, глибоко чуттєві, оповиті тінями, розмитістю, де в центрі людина та мода, і здебільшого нічого більше. «Фотографія виходить за межі реальності та ілюзії. Вона торкається іншого життя, іншого виміру, відкриваючи не лише те, що є, але й те, чого немає. Кожна фотографія — це зустріч, інтимна, взаємна сповідь», — стверджував він.

Фотограф був автором календаря Pirelli 2020, на сторінках якого з’явилися Емма Вотсон, Індія Мур, Розалія, Клер Фой, Крістен Стюарт і Міа Гот. Завдяки роботі з ними Паоло Роверсі хотів відобразити образ шекспірівської Джульєтти. Він також знаний співпрацями з Yohji Yamamoto, Alexander McQueen, Fendi, Giorgio Armani, Alaïa, Dior, створенням портрета Кетрін, принцеси Уельської. Особливе місце в його кар’єрі посідає багатолітня співпраця з Comme des Garçons, яка триває з 80-х. Засновниця японської бренду Рей Кавакубо говорила, що завдяки світлинам Паоло Роверсі її марка стала «сильнішою й красивішою». 

Фотографії Паоло Роверсі

 

У часи цифрової фотографії Паоло Роверсі залишається непідкупним прихильником аналогової й відомим користувачем Polaroid. «Я маю певні проблеми з цифровою, тому що я бачу й більше нічого. Зображення — це просто цифри, що з'являються на екрані — ти не торкаєшся їх, не відчуваєш їхнього запаху. У цьому я дуже традиційний. Для мене фотографія — це не зображення, що пливе на екрані, це об'єкт, формат, що має вагу, який можна покласти в кишеню, гаманець, сімейний альбом», — пояснював він свій вибір в інтерв’ю для British Journal of Photography.

Майже завжди Паоло Роверсі знімає у своїй паризькій студії Luce, назва котрої відображає його особливі стосунки зі світлом і яку він придбав на початку 80-х років. У роботі він не рухається за строго окресленим планом, дозволяючи до того ж статися магії випадку. 

«Для мене світло — це життя, і перше світло, яке я бачу — це сонце. Тому, коли я думаю про світло, я думаю про сонце й ні про що інше. Віконне світло — найважливіше світло для мене. Коли я роблю фотографію, використовуючи віконне світло, я завжди думаю про те, яку довгу подорож робить світло, щоб досягти мого об'єкта знімання», — говорив він. Свою студію Luce фотограф описував так: «Моя студія — це місце, де перемагають випадковість, мрія, уявне. Я даю цим силам стільки простору, скільки можу». Як говорив Паоло Роверсі, він завжди перебуває в пошуку краси.

Фотографії Паоло Роверсі

 

Знімаючи своїх героїнь, хай то буде Кейт Мосс чи Наомі Кемпбелл, він намагається зняти всі «маски». «У кожного з нас є своєрідна маска виразу обличчя. Ви прощаєтеся, ви посміхаєтеся, ви боїтеся. Я намагаюся зняти всі ці маски й потроху віднімати, поки не залишиться щось чисте. Якась занедбаність, якась відсутність. Це виглядає як відсутність, але насправді, коли є ця порожнеча, я думаю, з'являється внутрішня краса. Це моя техніка. Або принаймні я думаю, що це моя техніка!» — ділився він.

Читайте також: Пікассо, бджоли й Dior: як Ірвінг Пенн революціонізував модну фотографію

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).